Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Кривично одељење » Изабране сентенце » Кривични поступак » Бланкетно кривично дело и битна повреда одредаба кривичног поступка (чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП)

Бланкетно кривично дело и битна повреда одредаба кривичног поступка (чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП)

БЛАНКЕТНО КРИВИЧНО ДЕЛО И БИТНА ПОВРЕДА ОДРЕДАБА

КРИВИЧНОГ ПОСТУПКА

(чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП)

 

Изрека пресуде је неразумљива, сходно чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП, када је окривљени оглашен кривим да је извршио кривично дело оштећење животне средине из чл. 264 ст. 1 КЗ, а у изреци пресуде је наведено да је окривљени ово дело учинио „кршећи прописе“, без навођења прописа који је у конкретном случају прекршен.

 

Из образложења:

Првостепеном пресудом, окривљени Р.Б. је оглашен кривим зато што је у временском периоду од 11. до 14.10.2008. године, на подручју и у границама Националног парка „Копаоник“, кршећи прописе и извођењем радова изазвао оштећење животне средине на ширем простору, тако што је парцеле које је узео под закуп (од власника) и које су чиниле комплекс ливада, преорао мењајући им намену и уништавајући флору и фауну, нарушио тиме природни амбијент у III степену заштите Националног парка „Копаоник“, без сагласности Завода за заштиту природе Србије и Јавног предузећа Национални парк „Копаоник“, које радње су правно квалификоване као кривично дело оштећење животне средине из чл. 264 ст. 1 КЗ.

С обзиром на то да је предметно кривично дело из чл.264 КЗ, бланкетно кривично дело, првостепени суд је, сходно чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП, изреку пресуде учинио неразумљивом тиме што је само уопштено навео да је окривљени Р.Б. поступао „кршећи прописе“, без навођења прописа који је у конкретном случају, радњама окривљеног, прекршен.

Првостепени суд је био дужан да тачно утврди ком пропису и ком члану тог прописа, је поступање окривљеног било супротно и да одредбу прекршеног прописа унесе у изреку пресуде, како би изрека била разумљива.

 

 пресуда Апелационог суда у Крагујевцу Кж.1-1004/10 од 10.05.2010. године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу