Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Грађанско одељење » Изабране сентенце » Породично право » Критеријуми за одређивање издржавања

Критеријуми за одређивање издржавања

КРИТЕРИЈУМИ ЗА ОДРЕЂИВАЊЕ ИЗДРЖАВАЊА

Издржавање се одређује према потребама повериоца и могућностима дужника издржавања, при чему се води рачуна о минималној суми издржавања. Минимална сума издржавања представља суму коју као накнаду за храњенике, односно за лица на породичном смештају периодично утврђује Министарство надлежно за породичну заштиту, у складу са законом.

Из образложења:

Према утврђеном чињеничном стању у току бракоразводне парнице, утврђено је да странке имају троје деце, која су рођена 1989. године, 1993. године и 1994. године, а Суд обавезује туженог да плаћа на име издржавања деце по 6.000,00 динара месечно. Најстарије дете је рођено 1989. године, па у време подношења тужбе у овој правној ствари кћи странака је била пунолетна, те је у смислу чл. 77 ЗПП, била парнично способна странка и није било потребе да је заступа законски заступник, како то погрешно наводи првостепени суд.

На тај начин, по оцени другостепеног суда, првостепени суд је учинио битну повреду одредаба парничног поступка.

Поред тога, Суд је пропустио да утврди потребе како малолетне деце, тако и пунолетног детета странака. На тај начин је неправилно применио материјално право, односно чл. 160 Породичног закона, који предвиђа да се издржавање одређује према потребама повериоца, при чему се води рачуна о минималној суми издржавања. Правни стандард минималне суме издржавања, који је предвиђен чл. 164 Породичног закона, представља само оријентацију за одређивање потребних средстава за издржавање. Судови, приликом одређивања висине издржавања, морају имати у виду суму коју грађанима мора да обезбеди држава на основу социјалних давања која су најсличнија издржавању, што само представља оријентир, а потребна сума за издржавање се цени и уз остале околности, а у конкретном случају, требало је узети у обзир узраст деце странака, па након што се оцене могућности родитеља да доприносе издржавању деце, одлучити о досуђеној суми.

Пресуда Апелационог суда у Крагујевцу, ГЖ-1575/10 од 19.02.2010. године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу