Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Грађанско одељење » Изабране сентенце » Породично право » Мишљење детета

Мишљење детета

МИШЉЕЊЕ ДЕТЕТА

Дете које је способно да формира своје мишљење има право слободног изражавања тог мишљења.
Дете које је навршило 10 година живота, може слободно и непосредно изразити своје мишљење у сваком судском и управном поступку у коме се одлучује о његовим правима.

Из образложења:

Према утврђеном чињеничном стању, малолетна деца странака су рођена из ванбрачне заједнице странака, а одлуком Центра за социјални рад из 2000. године  и 2002. године, деца су поверена мајци на чување и васпитање, овде туженој, а тужилац обавезан да плаћа одређен износ на име њиховог издржавања према правноснажној пресуди из 2004. године. Између родитеља постоји отворено непријатељство и изразито конфликтан однос који је неповољан за развој деце. Деца су добри ђаци, активни у школи и ваннаставним активностима. Малолетни син је више пута тестиран и исказао јасну жељу да жели да живи са оцем. Према предлогу Центра за социјални рад, стекли су се услови за измену одлуке о вршењу родитељског права, тако да отац врши родитељско право према малолетном сину, а мајка према малолетној ћерки самостално. Према одлуци првостепеног суда, стекли су се услови из чл. 77 ст. 5 Породичног закона, да тужилац самостално врши родитељско право према обоје малолетне деце. 
По оцени другостепеног суда, првостепени суд је погрешно применио материјално право и то одредбу чл. 266 и чл. 65 Породичног закона. Наиме, чланом 266 Породичног закона је предвиђено да је, у спору за заштиту права детета, Суд увек дужан да се руководи најбољем интересу детета и омогући детету које је способно да непосредно изрази своје мишљење. Чланом 65 Породичног закона је предвиђено да дете које је способно да формира своје мишљење има право слободног изражавања тог мишљења, а дете које је навршило 10 година живота може слободно и непосредно изразити своје мишљење у сваком судском поступку у коме се одлучује о његовим правима. У конкретном случају, с обзиром на узраст малолетне деце, Суд је био дужан да им омогући да изразе своје мишљњење, у смислу цитираних законских прописа, и да приликом одлучивања има у виду мишљење детета.

Поред тога, Суд је погрешно применио материјално право доносећи ожалбену одлуку, применом чл. 77 ст. 5 Породичног закона, који предвиђа самостално вршење родитељског права на основу одлуке Суда када родитељи не воде заједнички живот, а ако закључе споразум о самосталном вршењу родитељског права и ако Суд процени да је тај споразум у најбољем интересу детета. У конкретном случају, странке нису закључиле споразум о самосталном вршењу родитељског права, па је Суд био дужан да примени одредбу чл. 77 ст. 3 Породичног закона, којим је предвиђено самостално вршење родитељског права ако један родитељ сам врши родитељско право на основу одлуке Суда, када родитељи не воде заједнички живот, а нису закључили споразум о вршењу родитељског права.

Пресуда Апелационог суда у Крагујевцу, ГЖ-1558/10 од 14.03.2010. године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу