Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Грађанско одељење » Изабране сентенце » Накнада штете » Накнада нематеријалне штете за душевне болове због повреде части и угледа

Накнада нематеријалне штете за душевне болове због повреде части и угледа

НАКНАДА НЕМАТЕРИЈАЛНЕ ШТЕТЕ ЗА ДУШЕВНЕ БОЛОВЕ 
ЗБОГ ПОВРЕДЕ ЧАСТИ И УГЛЕДА

Правно схватање усвојено на радном састанку Председника већа

грађанског одељења од 27.09.2010. године

За постојање права на накнаду нематеријалне штете за душевне болове због повреде части и угледа није довољно само постојање незаконитости, односно неправилности у поступању органа тужене Републике Србије, већ је неопходно да је такво поступање у узрочно-последичној вези са штетом коју је тужиља претрпела као последицу повреде части и угледа.

Из образложења:

Чланом 226. став 8. Законика о кривичном поступку је прописано да ако орган Унутрашњих послова у току прикупљања обавештења оцени да позвани грађанин може бити сматран осумњиченим, дужан је да га одмах обавести за дело које се терети и основама сумње и праву да узме браниоца који ће приступити његовом даљем саслушању, односно да грађанин није дужан да без браниоца одговара на постављена питања, те да му у случају задржавања предочи права прописана у члану 5. овог законика, односно прописаних у члану 228. став 1. овог Законика.

У конкретном случају тужиља је позвана да да изјаву у својству грађанина, а управо се радило о случају када се након давања изјаве сматрала осумњиченом, јер је поднета кривична пријава, па је у смислу наведеног законског прописа имала право на браниоца. Пропуштање тужене да обезбеди тужиљи коришћење права која су предвиђена наведеним законским прописом представља незаконито поступање тужене, али није доказано да је у узрочној вези са психичким и физичким тегобама које је тужиља имала као последицу повреде части и угледа, што представља основ одговорности за накнаду штете. 

Пресуда Апелационог суда у Крагујевцу ГЖ.бр.3084/10 од 28.09.2010. године.

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу