Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Кривично одељење » Изабране сентенце » Кривично материјално право » Насилничко понашање чл.344 ст. 1 КЗ

Насилничко понашање чл.344 ст. 1 КЗ

НАСИЛНИЧКО ПОНАШАЊЕ
Чл. 344 ст. 1 КЗ
Угрожавање спокојства грађана представља изазивање осећаја личне и имовинске несигурности, када угрожена лица немају више оног мира који је неопходан за уредан и нормалан живот, а да би постојало значајније угрожавање спокојства грађана као последице кривичног дела насилничко понашање из чл. 344 ст. 1 КЗ, потребно је да се узму у обзир и друге околности као што је број лица код којих је ово неспокојство изазвано, на ком месту, у које доба дана и под којим околностима је кривично дело учињено.
Из образложења:
 Радња кривичног дела насилничко понашање из чл. 344 ст. 1 КЗ, алтернативно је одређена и обухвата поједине облике насилног (силеџијског) понашања, а поред осталог радња овог кривичног дела је дрско и безобзирно понашање, а којим се може сматрати оно непристојно понашање које је у грубој супротности са прихваћеним правилима понашања, а ово понашање се може односити како на лица, тако и према објектима (уништење и оштећење) разних предмета, па и (као у конкретном случају) киоска, предмета у њему и поред њега.
Кривично дело је свршено када је неком од алтернативно предвиђених радњи извршења овог кривичног дела значајно угрожено спокојство грађана или је у већој мери поремећен јавни ред и мир, а под угрожавањем спокојства грађана подразумева се изазивање осећања личне и имовинске несигурности, када угрожена лица једноставно немају више оног мира који је неопходан за уредан и нормалан живот. Значајније угрожавање овог спокојства, се у сваком конкретном случају цени не само према броју лица која су овим обухваћена, већ и према интезитету неспокојства које је извршењем дела изазвано, те на ком месту и под којим околностима је све ово учињено. Облици ремећења јавног реда и мира могу бити различити, па поред осталог и у виду оштећења неких објеката који служе јавној употреби, а такође и разбијање излога и томе слично. Да ли је дошло до значајнијег угрожавања спокојства грађана цени се и према добу дана када је и на ком месту дело учињено, па и да ли су грађани узнемирени у њиховом ноћном одмору, при чему треба имати у виду у конкретном случају, да је кривично дело према наводима оптужног акта учињено у раним јутарњим сатима нерадног дана.
             
решење Апелационог суда у Крагујевцу, КЖ.1 бр. 2762/10 од 19.05.2010. године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу