Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Кривично одељење » Изабране сентенце » Кривични поступак » Новчана казна у дневним износима и битна повреда (чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП)

Новчана казна у дневним износима и битна повреда (чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП)

НОВЧАНА КАЗНА У ДНЕВНИМ ИЗНОСИМА И БИТНА ПОВРЕДА

Чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП

 

Када у пресуди није наведено на основу којих чињеница се суд определио да окривљеном изрекне новчану казну у дневним износима, као и на основу којих чињеница је утврдио висину једног дневног износа, учињена је битна повреда одредаба кривичног поступка из чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП, јер у пресуди нису наведени разлози о одлучним чињеницама.

 

Из образложења:

Првостепеном пресудом окривљени је оглашен кривим због кривичног дела увреда из чл. 170 ст. 1 КЗ, и изречена му је новчана казна у дневним износима, чију висину је Суд одмерио на износ од 20.000,00 динара, пошто му је претходно утврдио, за наведено кривично дело, број од 40 дневних износа и висину једног дневног износа од 500,00 динара, тако да се до висине новчане казне дошло множењем утврђеног броја дневних износа са утврђеном вредношћу једног дневног износа, а коју је окривљени дужан да плати у року од два месеца по правноснажности пресуде и истовремено одређено да, уколико окривљени не плати новчану казну у остављеном року, иста ће бити замењена казном затвора рачунајући 1.000,00 динара за један дан затвора.

 

Међутим, у разлозима пресуде првостепени суд није навео на основу којих чињеница се определио да окривљеном изрекне новчану казну у дневним износима и на основу којих чињеница је утврдио висину истих, чиме је учињена битна повреда одредаба кривичног поступка из чл. 368 ст. 1 тач. 11 ЗКП.

Имајући у виду одредбу чл. 49 Кривичног законика, да би се Суд определио за новчану казну у дневним износима, потребно је да се утврди имовно стање извршиоца кривичног дела. У том смислу закон предвиђа да Суд може тражити од банке или друге финансијске установе, државних органа и правних лица одговарајуће податке, а уколико се релевантни подаци не могу добити на такав начин, а Суд располаже сазнањем да извршилац има неку имовину или имовинска права, у том случају се може на основу података са којима располаже по слободној оцени утврдити висина једног дневног износа новчане казне. У конкретном случају, у образложењу пресуде, првостепени Суд само наводи да сматра да се сврха кажњавања може постићи новчаном казном изреченом у дневним износима, а да при том није навео ни који су приходи, нити које расходе има окривљени, а шта је неопходно да би се могло определити за овакву врсту новчане казне.

 

решење Апелационог суда у Крагујевцу, КЖ.1 бр. 1005/10 од 25.05.2010. године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу