Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Грађанско одељење » Изабране сентенце » Породично право » Поступак за утврђивање очинства је породични спор који је по закону хитне природе

Поступак за утврђивање очинства је породични спор који је по закону хитне природе

ПОСТУПАК ЗА УТВРЂИВАЊЕ ОЧИНСТВА ЈЕ ПОРОДИЧНИ СПОР КОЈИ ЈЕ ПО ЗАКОНУ ХИТНЕ ПРИРОДЕ

Спор за утврђивање очинства је породични спор који је по закону хитне природе па се оваквим споровима мора водити рачуна о најбољем интересу детета и обавезује државне органе који поступају у овим споровима да хитно поступају у циљу заштите једног од основних права детета које је предвиђено ч л. 59 Породичног закона, да дете има право да  зна ко су му родитељи.

Из образложења:

Из чињеничног стања утврђеног пред првостепеним судом произилази да је мал. тужиља зачета у периоду када су мајка тужиље и тужени били у емотивној и интимној вези, да је мајка одмах о сазнању да је гравидна, обавестила туженог о томе, да се тужени није противио рођењу детета, да су странке након рођења детета живеле у заједници која је у свему подсећала на породичну заједницу, а тужени испуњавао родитељске обавезе према детету. Суд је у циљу утврђивања очинства одредио извођење доказа анализом узорака ДНК, али тужени није приступио вештачењу, па суд није могао да изведе овај доказ. Суд је у више наврата налагао туженом да уплати потребна средства за вештачење и јави се у одговарајућу установу, што тужени није учинио.

Код овако утврђеног чињеничног стања, правилно налази првостепени суд да су испуњени услови предвиђени чл. 55 Породичног закона, да се утврди очинство туженог на основу свих утврђених чињеница и без извођења доказа ДНК анализе који доказ није могао бити изведен услед понашања туженог. Тужени је у току поступка који је трајао од 2006. године до пресуђења 2010. године, у више наврата избегавао позиве, није се одазивао позиву суда и није поступао по налозима суда, па је овим радњама допринео да поступак неоправдано дуго траје.

Ово посебно, имајући у виду, да се ради о спору за утврђивање очинства, који је по закону хитне природе, да је то породични спор у коме се мора водити рачуна о најбољем интересу детета, а чл. 59 Породичног закона је предвиђено да дете, пре свега, има право да зна ко су му родитељи, које право је гарантовано и Европском конвенцијом о правима детета. Према одредбама Конвенције, све државе уговорнице су у обавези да у овим споровима поступају хитно, што подразумева обавезу државних органа да се спор оконча у што краћем периоду, имајући у виду његову природу и заштиту елементарних права која су предвиђена домаћим прописима и међународним стандардима.

Пресуда Апелационог суда у Крагујевцу, ГЖ.бр.2924/10 од 13.07.2010. године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу