Почетна страна
Судска власт
Надлежност
Унутрашње уређење
Јавност у раду
Публикације
Извештаји о раду
Судска пракса
Линкови
Контакт



  

Почетна » Јавност у раду » Судска пракса » Правна схватања, ставови, закључци и изабране сентенце Апелационог суда у Крагујевцу » Грађанско одељење » Изабране сентенце » Породично право » Заштита од насиља у породици и лишење родитељског права

Заштита од насиља у породици и лишење родитељског права

ЗАШТИТА ОД НАСИЉА У ПОРОДИЦИ И ЛИШЕЊЕ РОДИТЕЉСКОГ ПРАВА

 У поступку пред судом када се ради о заштити од насиља у породици, посебно према малолетном детету, не сме постојати никаква толеранција. Међутим, то не значи да се мере заштите од насиља у породици, с тим у вези и лишавања родитељског права смеју изрицати на основу вероватноће да је насиље учињено, основане сумње и слично, већ искључиво на основу утврђених чињеница о постојању насиља у породици.

Из образложења:

Тужиља је у парници, као мајка малолетног детета, тражила да Суд утврди да је тужени, као отац малолетног детета, сексуално злостављао малолетно дете – ћерку и на тај начин извршио насиље у породици, те да му се због тога изрекну мере заштите од насиља у породици и да се тужени лиши родитељског права. Оценом изведених доказа, укључујући мишљење органа старатељства и налазе и мишљења еминентних медицинских установа, првостепени суд је закључио да у парници није доказано да је тужени сексуално злостављао малолетно дете због чега је тужбени захтев у целини одбијен као неоснован.

Решавајући по жалби, Апелациони суд је нашао да је тужиљина жалба неоснована, јер је првостепена пресуда правилна. У поступку пред судом, када се ради о заштити од насиља у породици, посебно од насиља према малолетном детету, не сме постојати ни минимум толеранције. Међутим, то не значи да се мере заштите од насиља у породици и лишавање родитељског права смеју изрећи на основу вероватноће да је насиље учињено, ма ког степена, та вероватноћа била или на основу основане сумње и слично, већ се такве мере смеју изрицати искључиво на основу несумњиво утврђених чињеница о постојању насиља у породици. При утврђивању чињеница, поред обавеза странака у смислу чл. 7 ст. 1 ЗПП, у оваквом спору по чл. 205 а у вези чл. 6 ст. 1 Породичног закона, неопходно је и активна улога Суда. У конкретном случају, Суд је у свему испоштовао поменута законске одредбе, али је на основу оцене свих изведених доказа дошло до закључка да се може говорити само о постојању вероватноће да је отац сексуално злостављао малолетну ћерку, али да се донесе поуздан закључак да је поменуто насиље у породици заиста и извршено, из изведених доказа није било могуће. У таквој ситуацији првостепени суд је правилно одбио тужбени захтев.

Пресуда Апелационог суда у Крагујевцу Гж.бр.2934/10 од 21.07.2010.године

@ 2010. Апелациони суд у Крагујевцу